Youtube Telifsiz Müzik Nedir Nasıl Bulunur? | İnternetten Para Kazanma Teknikleri

En Yeni Eklenen

post adsense

11 Ağustos 2021

Youtube Telifsiz Müzik Nedir Nasıl Bulunur?

 Muhtemelen youtube'de telifsiz müzikler ile ilgili çok şey duymuşsunuzdur . YouTuber, Twitch yayıncıları ve sosyal medya fenomenleri için telifsiz müzik, yaratıcı sürecin mühim bir ögesidir. Peki, tam manasıyla youtube telifsiz müzik nedir?


Telif hakkı içermeyen müzik, telif hakkı içermeyen müzikle karıştırılmaması gereken, telif ücreti ödemeden kullanabileceğiniz müziktir. Bunun için bir kere yahut telifsiz bir müzik hizmetine abone olursanız, yinelenen olarak ödeme yaparsınız.


telifsiz müzik


Telif hakkı içermeyen, müzik yaratıcılarının telif hakkı ödemeleri almadığı manasına gelmez. Örneğin, Epidemic Sound'dahi, müzik akışı platformlarından topladığımız bütün telif ücretleri, bundan sonra bizimle çalışmıyor olsalar dahi müzik yaratıcısı ile 50/50 arasında bölünür.


Telif hakkı olmayan müzik bedava midir?


Hayır ,telifsiz müzik bedava DEĞİLDİR. Royalty-free'deki "bedava" sözcüğü, bir müzik parçasını her kullandığınızda telif ücreti ödemek mecburiyetinde olmadığınızı söylem eder. Telifsiz müziğin bir bedeli vardır. Epidemic Sound , katalogdaki her parçaya ve ses efektleri sonsuz ulaşım gerçekleştiren maaş yahut senelik abonelik sunar . İstediğiniz vakit iptal edebilir ve Epidemic Sound müzik içeren videolarınızdan hak talebinde bulunulmadan para kazanmakta özgürsünüz. Neden telifsiz müzik kullanıyorsunuz? Geleneksel olarak, TV şovları yahut filmler gibi büyük prodüksiyonlar için müzik lisanslarken, yapım her yayınlandığında yahut prodüksiyonun bir kopyası satıldığında hak sahibine türlü türlerde telif ücretleri ödenmek zorundadır.Bu lisanslama modeli bazıları için uygun, fakat çoğunlukla çok komplike bir süreçtir. Farklı ülkelerde, değişik dağıtım çeşitleri için telif ücreti ödemek ve rastgele bir çoğaltma için her şeyi yinelemek çok çok iş ve para gerektirir.


Son senelerde, müziğin hak sahibine sadece bir ön ödeme yahut aboneyseniz yinelenen bir ödeme gerektirdiğinden, gittikçe daha çok içerik oluşturucu telifsiz müziğe geçiyor.


Telifsiz müzik nereden indirilir?


Epidemic Sound, büyük ve türlü bir telifsiz müzik kataloğuna sahiptir. Aylık yahut senelik abonelikle, diğer hiç bir yerde bulunamayan 35.000'den çok yüksek nitelikli parçaya ve ayrıyeten 90.000 premium ses efektine sonsuz ulaşım elde edersiniz. Halka açılmış performans dahi girmek üzere kataloğumuzdaki müziğin bütün hakları bize ilişkin olmasından, Epidemic Sound'dan müzik lisanslayarak telif hakkı hak taleplerinden kaçınacaksınız . Epidemic Sound kullanarak kusursuz parçayı nasıl bulacağınız ile ilgili daha çok bilgi edinin ."


Telif hakkı içermeyen ve direkt olarak lisanslama arasındaki ayrım nedir?


Telif hakkı olmayan müzik firmaları çoğunlukla bütün haklara sahip değildir. Kataloglarındaki birtakım müziklerin haklarına sahip olabilirler, fakat her parçanın haklarına sahip olmayabilirler. Müziği müşterilere lisanslayabilmek için hak sahipleriyle hakları temizleyerek bir aracı olarak çalışırlar. Bu, müşteriyi kamuya açılmış performans telif ücretlerini ödemekten mesul duruma getirebilir; bu, müşterilerin, herkese açılmış platformlarda yayınladıkları içerikte müziği kullanım iddiasından tam manasıyla korunmadıkları manasına gelir.


Doğrudan lisanslama firmaları, telifsiz müzik sunar, fakat bundan daha ileri giderler. Doğrudan lisans veren şirketler , kataloglarındaki müziğin bütün haklarına sahiptir ve bu amaçla , halka açılmış performans dahi girmek üzere bütün hakları içeren bir lisans sunabilir . Örneğin, müziği YouTube'dahi yayınlanan içerikte kullanmak için herkese açılmış performans hakları lazım olur. Bu sebeple, direkt olarak lisanslama firmaları, müzik yaratıcılarına tazminat ödenmesini sağlarken, kullanıcılarını hak talebinde bulunulmaktan koruyabilir. Epidemic Sound , direkt olarak lisans veren bir müzik şirketidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz.

Yorumunuz Site Yönetimi Tarafından Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Alt Adsense