SWAP NEDİR? PARA TAKASI SWAP ANLAŞMASI NE ANLAMA GELİYOR 2021 | İnternetten Para Kazanma Teknikleri

En Yeni Eklenen

post adsense

12 Ağustos 2021

SWAP NEDİR? PARA TAKASI SWAP ANLAŞMASI NE ANLAMA GELİYOR 2021

 Swap nedir, kısaca swap anlaşması ne demek sorusu şu günlerde cevabı fazlası ile merak edilen konuların başında gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Güney Kore Merkez Bankası arasında 17,5 milyar TL'lik swap anlaşması yapıldığının duyulmasının sonrasında ekonomiye dair gelişmeleri yakından takip eden vatandaşlar Swap nedir, ne demek sorularına cevap arıyor. İşte merak edilen problemin yanıtı...

swap nedir


SWAP NEDİR, SWAP ANLAŞMASI NE DEMEK? 


Kelime anlamı olarak para için "değiş-tokuş" ve "takas" anlamlarına gelen swap, mali bir terimdir ve döviz takası işlemleri için tüketilir. Finans piyasalarında iki tarafında belli bir vakit diliminde varlıklarına ve yükümlülüklerine tabi olarak değişik faiz ödemelerini ya da değişik dövizleri karşılıklı olarak değiştirdikleri işlemlere swap denir.


Üç tür swap prosedürü uygulanmaktadır. Türkiye'de; para swapı, faiz swapı ve çapraz döviz swapı olarak yapılır.


Para swapı işlemlerinde tarafların eskiden anlaştıkları miktar ve koşullara tabi olarak belli miktardaki para birimleri değiştirilir.


Dolar bazında faiz swapı işlemleri şayet belirti bir miktar sermaye tutarı üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin iki doğrultu arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören bir sözleşmedir. Bu sözleşmede, tıpkı para biriminden olan borçların faiz ödemelerinin yapısı değişmekte, sermaye değişimi gerçekleşmemektedir.


Döviz swapı işlemleri şayet belirti bir sermaye tutarı üzerinden değişik faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin iki doğrultu arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören bir sözleşmedir. Bu sözleşmede, tıpkı para biriminden olan borçların faiz ödemelerinin yapısı değişmekte, sermaye değişimi gerçekleşmemektedir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz.

Yorumunuz Site Yönetimi Tarafından Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Alt Adsense