Instagram'da İlk 1000 Takipçi Nasıl Kazanılır 2021 | İnternetten Para Kazanma Teknikleri

En Yeni Eklenen

post adsense

11 Ağustos 2021

Instagram'da İlk 1000 Takipçi Nasıl Kazanılır 2021

 Instagram, Türkiye'deki erişkin popülasyon arasında yüzde 40'lık bir kullanım erişimiyle günümüzün en bilindik sosyal medya ağlarından bir tanesidir. Bu, onu zamanınızı ve çabalarınızı yatırmaya kıymet bir platform durumuna getirir, fakat bir kitleyi büyültmek zor olur. İşte Instagram'da ilk 1000 takipçinizi nasıl alacağınıza dair 10 delil.


instagram takipçi kazanma


Instagram, bir kitleyi büyültmek için en iyi platformlardan biri olmaya devam etmekte. Bugün Instagram'ın dünya genelinde 1.074 milyar kullanıcısı var ve ABD'deki işletmelerin %71'i Instagram kullanıyor. Ve Instagram'ın Facebook'a kıyasla 4 kattan çok haberleşme üretebileceğini biliyor muydunuz? Söylemeye lüzum yok: Instagram, arzulu girişimciler ve içerik oluşturucular için gidilecek yer.


Bir Instagram hesabının nasıl büyütüleceğini araştırırken ipuçlarına rast gelmek basittir. Bununla beraber, hilelerin çoğu esas olarak daha büyük hesaplarla çalışır ve yalnızca birkaç yüz takipçisi olan hesaplara gelince daha düşük şansa sahip olacaktır. Herhangi bir sosyal medya platformunda bu ilk bin takipçiye ulaşmak çoğunlukla en zor kısımdır zira insanlar çoğunlukla ufak hesaplara çok dikkat etmezler.


Instagram'dahi büyülü 1000 takipçi sayısına nasıl ulaşılacağına dair 10 delil topladık. Hadi içeri girelim!


1. Instagram yaşam öyküsü sayınızı yapın


Biyografiniz yeni takipçilerle ilk tanışmanız olacak ve ince ayarlarsanız elverişli kitlenizi hedefleyebilirsiniz. Gördüklerini beğenirlerse, büyük ihtimalle o takip butonuna basacaklar. Burada vurgulamak dilediğiniz esas şeyler nelerdir? Anlamlı kıl! Bunu 150 karakterlik adımınız olarak düşünün. Ve unutmamalısınız: kullanıcı adınız ve adınız aranabilir, fakat geri kalanı aranamaz.


İşte büyük ihtimalle takipçileri çekecek birtakım biyo unsurlar:


Şık, yüksek nitelikli bir profil resmi

Bir harekete geçirici ileti (tıklayıp paylaşılacak bir #hashtag, takip edilecek bir bağlantı yahut haberleşme bilgileri)

Gerçek bir şahıs (bir robot değil) yönünden yazılmış gibi hissettiren süratli kopya


2. Ağınızla bağlantı kurun


Daha evvela de belirtildiği gibi, bu ilk birkaç yüz takipçiye ulaşmak, çoğunlukla bir sosyal medya izleyicisini büyütmenin en zor kısmıdır. Bu sebeple, niçin dostlarınızı, ailenizi, iş dostlarınızı ve temel olarak tanıdığınız herkesi izleyerek başlamıyorsunuz? Büyük ihtimalle sizi takip edecekler ve umarım sizi arkadaşlarına tavsiye edeceklerdir. Tüm bağlantılarınızı kullandığınızdan iltimat etmek için Facebook ve şahıs listenizi gözden geçirin.


3. Kitlenizi arayın


Hesabınızla ilk başladığınızda: elverişli gaye kitlenizi kendiniz tanımlamaya çalışın. Bir avatar oluşturun. Ardından, kendilerini gaye kitlenize yönlendiren diğer hesapları arayın. Bir gezi vlogger'ıysanız, gaye kitle kriterlerinize elverişli gezi hesapları ve gezi vlogger'ları arayın. Düzenli olarak gönderi paylaşan ve içerikleriyle iyi haberleşme kuran hesapları ve içerik oluşturucuları arayın.


Şimdi, düşünce onların profillerini ve gaye kitlelerini kullanmanızdır. Gönderilerine yorum yapın. Takipçilerini takip edin ve onlarla etkileşime geçin. Angaje etmek! Sizi takip etmeye ve içeriğinizle etkileşime geçmeye arzulu olmadan evvela ilgilerini çekmeniz ve bağlantı kurmanız lazım olur.


4. İlgi alımlı içerik yayınlayın (ve iyi başlıklar yazın!)


Akılda daimi bir başlık yazabilmek bir sanattır. Sorulardan mizaha, keyifli gerçeklere; Altyazıları tesirli bir şekilde kullanmak, gönderilerinizdeki faaliyeti teşvik etmenin ve takipçilerinizin sizi tanımasını sağlamanın olağanüstü bir yoludur. Sadece iyi başlıklar yazmanız gerekliliğini söylemeye lüzum yok, bunun yanı sıra içeriğin bizzat de tıpkı civarda önemlidir. Yararlı olabilecek içerik çeşitleri ve altyazılar ile ilgili birkaç düşünce daha:


 • Soru bazlı gönderiler
 • Öneri talepleri yahut ipuçları
 • Kişisel yahut gülünç hikayeler
 • Arkadaşını etiketle gönderileri
 • AMA gönderileri (bana bir şey sor)
 • Bir trende atlamak
 • öncesi ve ardından yayınlayın
 • Sahne ardı malzemesini paylaşın
 • Bir yarışmaya ev sahipliği yapın


5. Tutarlı bir şekilde yayınlayın


Başarılı içerik oluşturucular ve sosyal medya jedileri arasında ortak bir tema, sık sık paylaşım yapma eğiliminde olmalarıdır. Ve unutmamak lazım olur: doğru vakitte. Müşterilerinizin ne vakit aktif olma olasılığının en yüksek olduğunu saptamak için Instagram Insights'ınızı kullanın.


Doğru içeriği doğru vakitte yayınlayarak, gaye kitlenizin dikkatini çekme şansınızı artırırsınız. Her gün bir şeyler yayınlamak için bir noktaya değinerek, daha çoğu için geri gelmeye kıymet olduğunu dile getiren bir sinyal gönderirsiniz. Ayrıca, kitlenizin sizi daha iyi tanımasını sağlamanın olağanüstü bir yoludur. Gönderinizle ne kadar çok şahıs etkileşime girerse, feed'lerinde o kadar yüksek görünür. Bu, erişiminizi genişletmenize yardımcı olarak daha çok takipçi kazanmanıza yardımcı olur.


İçeriğinizi eskiden planlayarak tatilleri tam manasıyla belirleyebilir ve yaklaşan etkinlikler için vızıltı oluşturabilirsiniz. Yapılandırılmış ve planlanmış bir içerik takvimi, ilhamın olmadığı günlerde gelişigüzel bir şey gerilim atmak mecburiyetinde kalmayacağınız için size huzur dahi verecektir.


Instagram algoritması, kullanıcıların yayınlarında gezinirken gördükleri gönderilerin sırasını belirler. Bu, belli sinyallere dayanır ve en iyi performans gösteren gönderilere öncelik verir, en ilgili olanları yukarı doğru iter ve onlara en çok görünürlüğü sağlarken, diğer içerikler daha aşağı yerleştirilir. Bu sebeple, içeriğinizle ne kadar çok ademoğlu etkileşime girerse, o kadar yüksek olur.


6. İçeriğinizi tecrübe edinin, test edin ve tahlil edin


Kitleniz arasında neyin işe yarayıp neyin yaramadığını saptamak için, yayınladığınız içerikle denemeler uygulamak ve neticeleri çözümlemek çok önemlidir. İçeriğinizi test etmezseniz, neyin en iyi neticesi verdiğini nasıl bileceksiniz?


Bu beş Instagram özelliğinden muhtemel olduğunca çoğu için bir içerik stratejisi meydana getirmek iyi bir fikirdir:


 • Beslemek
 • hikayeler
 • Canlı olarak
 • IGTV
 • makaralar

Tüm bu özellikleri kullanmayı huy durumuna getirirseniz, keşfedilme ve haberleşme kurma şansınız epey artar. Sadece hepsini kullanmakla kalmayıp bunun yanı sıra içeriği test ettiğinizden güvenilir olmanız dahi önemlidir. Metriklere bir göz atın ve en iyi 3 yayınınızın hangileri olduğunu öğrenin. Hedef kitleniz size ne tür içerik oluşturmaya devam etmeniz gerekliliğini söyleyecektir.


Bunun dahi ötesinde, haftalık profil ziyaretlerini takip etmeye çalışın, ferdi gönderilerden gelen takipleri değerlendirin (bu bulguyu çözümlemek, zevkler için değil takipçi kazanmak için içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır) ve bio link tıklamalarını takip edin. Alabileceğiniz gelişigüzel bir bilgi, hangi içeriğe yatırım yapacağınızı keşfetmek için yararlıdır. Instagram Insights, mühim ölçümleri izlemek için kullanabileceğiniz olağanüstü bir araçtır.


7. Kitlenizle haberleşme kurun


Takipçilerinizle haberleşme kurmak, bir kitle büyütmenin alfa ve omega'sıdır. Gönderiye kolay bir açılmış uçlu soru yazın, onlara bir şey problem. Hikayelerinizde soru sormak için bir anket yahut soru çıkartması kullanabilmeniz mümkün. Ve unutmamalısınız: her yorum yeni bir takipçi kazanmak (yahut sahip olunan bir takipçinizi tutmak) için bir fırsattır, bu nedenden aldığınız her yoruma cevap verdiğinizden güvenilir olun. Takipçilerinizi arkadaşlarınız yapın, harcadığınız vakte değecektir.


8. En iyi arama sonuçlarına ulaşın


Daha çok teşhir için aslında yineleme görüşme etmek isteyeceğiniz bir yer, Instagram'ın en iyi arama sonuçlarıdır. Instagram'ın algoritması azıcık iyi korunan bir sır olsa dahi, oraya gitme olasılığınızı artırmanın birkaç yolu var.


Takipçilerinizin çoğunun online olduğu vakitte yayınlayın. Bir işletme hesabınız varsa, bunun ne vakit olduğunu görmek için istatistiklerinizi denetim edin. Bir işletme hesabınız yoksa, hangilerinin en çok etkileşimi aldığını görmek için gönderilerinize bakın ve bunları ne vakit paylaştığınızı not edin. Bir meyil ayrım ettiniz mi? Eğer öyleyse, takipçilerinizin çoğu online olduğunda bu muhtemeldir.

Daima nişinize uyan yüksek nitelikli görüntüler oluşturun.

Alanınızla ilgili hashtag'ler kullanın. Çok bilindik olmamalılar. Ne kadar bilindik olurlarsa, keşif sayfasının en üzerine çıkmak o kadar zor olur.

Resimleriniz diğer kişileri yahut markaları içeriyorsa, onları etiketleyin. Daha sonra gönderiniz ile ilgili tebliğ alırlar ve onunla etkileşime girme yahut tekrar paylaşma olasılıkları dahi vardır.

Nişinizdeki daha büyük hesaplarla ilişkilere sahip olmak her daim iyidir. Eğer buna sahip değilseniz, onlarla etkileşime başlayın. Çok sayıda takipçisi olan hesaplar içeriğinizle etkileşime geçtiğinde, zirveye çıkma şansınız daha çok olur.

Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını daha çok kavramak için, değişik faktörlerin kısa bir özetini burada bulabilirsiniz:


1- İlgi: Instagram'ın evvelki faaliyete dayalı olarak bir bireyin gönderiyi ne kadar beğeneceğini düşündüğü.

2- Zamanlılık: Gönderinin ne kadar yeni olduğu.

3- İlişki: Bir bireyin tertipli olarak etkileşimde bulunduğu hesaplar.

4- Sıklık: Bir bireyin Instagram programını ne sık sık kullandığı.

5- Takip edilenler: Bir bireyin takip ettiği hesaplardan gelen gönderiler.

6- Kullanım: Bir bireyin Instagram'dahi ne kadar vakit harcadığı.


9. Video içeriği kullanın


Öncelikle: video içeriği çoğunlukla statik görsel içeriğinden %34 daha çok haberleşme alır. Bu bize video içeriğinin en azından içerik stratejinize katmak isteyeceğiniz bir şey olduğunu söylüyor.


Bu günlerde, Instagram'dahi tercih debileceğiniz aniden çok video seçeneğiniz var. İçerirler:


Instagram Makaraları. Bu, Instagram videolarına son olarak eklenendir. Makaralar, TikTok videoları gibi kısa içerik parçacıklarıdır. İçerik oluşturucuların kitleleriyle haberleşme kurması için olağanüstü bir yoldur.

IGTV. IGTV, Instagram'ınızı büyültmek için olağanüstü bir araçtır, zira size Insta uygulamasının diğer bir bölümüne erişmenizi sağlar. Burada daha uzun formatlı videolar yayınlayabilirsiniz.

Instagram Canlı. Instagram Live'ı kullanmak için en iyi vakit, ademoğlu ve şahsi olmak dilediğiniz vakittir. İzleyicilerinize sahne gerisinde neler olduğunu göstermenin olağanüstü bir yolu.


10. Vaktinizi boşa harcamayın


Kitlenizi büyültmek için takipçilerinizin sizinle ve içeriğinizle aslında etkileşime girmesi çok önemlidir. Bu, yalnızca gönderdiğiniz şeyle ilgilendiklerini göstermekle kalmaz, bunun yanı sıra daha çok maruz kalma için yayınlarınızı beslemede daha yükseğe çıkarır. Bu sebeple düzmece hesaplar sizin için değersizdir. Bu hesaplar sizi takip ediyorsa, takiplerinizi temizlemek için hatta her hafta yahut ayda bir vakit ayırın. Sizi takip eden düzmece hesapları ve botları kaldırmanız yeterli olacaktır. Bu hesaplar, algoritmaya içeriğinizin kıymetli olmadığını ve nedeniyle içeriğinizin insanlara gösterilmeyeceğini bildirir. Sahte hesaplar, çoğunlukla kullanıcı adlarına göre keşfedilebilir ve bunların özet akışına dahi göz atabilirsiniz. Sahte hesaplarda çoğunlukla spam içerikli birkaç gönderiden çoğu bulunmaz.


Vakit kaybetmemeniz gereken bir diğer şey de takip-takipten çıkma oyunudur. Gözünüz ödülde olsun ve sırf mükafat uğruna diğer hesapları takip etmeye ve takibi bırakmaya çok çok odaklanmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz.

Yorumunuz Site Yönetimi Tarafından Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Alt Adsense