Bir YouTube Videosu Yüklemeden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz? | İnternetten Para Kazanma Teknikleri

En Yeni Eklenen

post adsense

28 Ağustos 2021

Bir YouTube Videosu Yüklemeden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 Bir YouTube kanalı oluşturdunuz ve içerik oluşturmaya başlamak için can atıyorsunuz. Ancak YouTube'a bir video yüklemeden evvela akılda tutulması gereken mühim şey nedir? 


Soru: YouTube'a yahut diğer platformlara video yüklemeden evvela akılda tutulması gereken mühim şey nedir?


youtube video yükleme


Cevap: Her şeyin olması gerektiği gibi göründüğünden ve ses çıkardığından iltimat etmek için dışa nakledilen videonuzu asgari bir kere tekrar izlemek her daim olağanüstü bir fikirdir. Videoyu yüklendiğinde değiştirmeniz olanaksız olan, gözden kaçırdığınız yahut gözden kaçırdığınız birtakım şeyler bulabilirsiniz. Bunun dışında videonuzu paylaşmayı planladığınız Facebook, Instagram ve üstelik Reddit gibi halka açılmış sitelerin bir listesini de hazırlardım.


Soru: Videoyu yüklemek için doğru zamanlamayı seçmek mühim mi?


Cevap: Başarılı içerik oluşturuculardan devamlı duyduğum tek şey, kanalınızın büyümesi için tutarlılığın epey mühim olduğu. Bu sebeple, ilk videonuzu fazlası kez kere tekrarlayabileceğinizi düşündüğünüz bir vakitte yüklemeyi düşünmenizi şiddetle tavsiye ederim. İlk videonuzla, büyük ihtimalle çok çok kitleniz olmayacağından, ne vakit yükleyeceğiniz konusu ile alakalı analitik kararlar vermek zor. Yine de, umumi olarak, öğleden sonra yahut akşamın er saatlerinde, insanların işi bitirdiği/okulu bitirdiği zamanlara yakın bir vakitte yüklemenin hayranıyım.


Soru: Kanalınıza ilk yüklediğiniz videonun türü neydi?


Cevap: İlk videom, bir yabancıdan Tokyo'ya süratli bir macerada bana katılmasını istediğimde öykü izah eden bir gezi videosuydu. Üç bölümden biriydi ve reel yolculuktan ziyade Tokyo gezisinin art planına odaklandı.


Soru: Nasıl yarattınız ve hangi teçhizatı kullandınız?


Cevap: Videonun büyük bir alanı, o sırada anne kameram olan Fujifilm X100F ile kaydedilmiş olan baş bölümlerinden bahsediyordu. Bu kamera, bilhassa video kamera olarak bilinmese de, sahip olduğum buydu ve epey iyi bir iş çıkardı! Halihazırda sahip olduğum ekipmanı kullanmaya ve üretim niteliğini en üst seviyeye çıkarmaya epey hevesliydim. Ancak, X100F'imde mikrofon girişimi maalesef bozduğum için harici bir ses kaynağı olarak kullandığım bir H1n el kayıt cihazı satın aldım.


Ses kalitesinden epey memnun kaldım fakat sesi senkronize etmek ve ilave etmek azıcık baş ağrısına yol açtı. Videoyu çok yeni olduğum Adobe Premiere'de düzenledim, fakat musiki yapım yazılımıyla çalışma deneyimimin uygulamanın temellerini anlamama yardımcı olduğuna inanıyorum. Düzenleme süreci, yazdığım senaryoya uyması için geziden geçmiş görüntülerle konuşan baş bölümlerini düzenlemekten oluşuyordu.


Soru: Yaratıcı sürecinizde bize yol gösterir misiniz? Lütfen bütün detayları paylaşın!


Cevap: Genellikle kullanmayı düşündüğüm çekimlere bakarak başlarım. Şu anda videolarımın fazlası geçmiş gezilerle alakalı olmasından, videoları ve fotoğrafları gözden geçirirken pekçok anıyı tekrar yaşam sürdürmek için olağanüstü bir yol. Ondan sonra bölümün odak noktasını yazmaya başlıyorum, mesela son videomda sokak fotoğrafçılığı yaptığım zamanlardı ve fotoğraflarını çektikten sonra bana çıkma öneri eden bir kızla tanıştım (! ) Bölümün odak noktası o gün sokakta çekim yapmadan evvela neler yaptığımı ve kızla tanıştıktan sonra neler olduğunu anlatmak.


Bir tür gevşek senaryom olduğunda, bölümün sürücüsü olarak kullandığım konuşan baş bölümlerimi kaydederim. Kayıt kurulumum, şimdilik bir Fujifilm XT4, üç softbox ışığı (günün rastgele bir saatinde kayıt yapmama müsaade veren) ve bir yoğunlaştırıcı mikrofon (WA-87) olan anne kameramı içeriyor. Videolarım her daim konuşan bir baş ile geçmiş çekimler arasında gidip gelir. Bazen GoPro'mu konuşan baş videolarıma ilave açılar sağlamak için kullanabilirim.


Sonunda, geziden görüntülerle konuşan baş kısımlarını düzenliyorum. Ana kesim bittiğinde, lüzumlu olduğunu düşündüğüm yere metin ekliyorum. Söylediğim belli cümleleri yahut kelimeleri vurgulamak için çoğunlukla metin kullandım yahut ara sıra ses kalitesinin en iyi olmadığı diyalog esnasında altyazılar izleyicinin konuşmayı takip etmesine yardımcı olur.


Daha sonra, lüzumlu olduğunu hissedersem renk derecelendirmesi ve videonun parlaklığını kalibrasyon ile devam ediyorum ve hikayeye ve estetiğe elverişli olduğunu düşünüyorsam film greni ve ışık sızıntısı katmanları ekliyorum.


Son olarak, YouTube için en iyi ayarları kullanarak videoyu Adobe Premiere'den dışa aktarıyorum ve sonrasında Canva'dan yüksek çözünürlüklü bir ufak resim oluşturuyorum. Canva'nın ufak resimler için ne kadar basit ve verimli olduğunu ne kadar vurgulasam az ! Küçük resimler uygulamak için bir diğer iyi opsiyon de Instasize .


Soru: Şimdi, bir videoyu YouTube'a yüklemenin teknik ve kolay sürecinde bize kılavuzluk eder misiniz?


Cevap: YouTube'a video yüklemek epey kolaydır. YouTube Studio'ya gidin ve sağ üst köşedeki yükle butonunu tıklayın. Video dosyanızı seçtikten sonra, dosyanın boyutuna tabi olarak videonun yüklenmesi azıcık vakit alacaktır. Bu arada başlık, tanımlama, ufak resim seçme gibi bütün detayları doldurabilirsiniz (Canva'dan yapılmış yüksek çözünürlüklü bir resim seçmenizi tavsiye ederim). Video SEO için epey mühim olan video etiketlerinizi ekleyebilmek için “daha ​​çok opsiyon”e tıkladığınızdan güvenilir olun!


Soru: Yükledikten sonra ne yaparsınız? Kanalınızı nasıl koruyorsunuz ve videolarınızı nasıl takip ediyorsunuz?


Cevap: Videonuz yüklendikten sonra, bilhassa ilk videonuzsa, videonuzu yaymaya odaklanmalısınız! Birkaç gün sonra, insanların videonuza nasıl reaksiyon verdiği ile ilgili size bilgi vermek için YouTube stüdyosunun tahlil bölümünü denetim edebilirsiniz.


Soru: İnsanların videolarınızı izlemesini nasıl sağlıyorsunuz?


Cevap: Videolarımı şahsi olarak Instagram, Facebook gibi sosyal kanallarımda ve üstelik iş kanallarımda paylaşıyorum! İnsanları videonuzu izlemeye zorlayamazsınız, fakat dikkatlerini çekmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Birisine videonuzu izlemesi yahut zevk bırakması ve size abone olması için yalvarmak katiyen iyi bir opsiyon değildir!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz.

Yorumunuz Site Yönetimi Tarafından Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Alt Adsense