En İyi B-Roll Video Çekimi ve Montaj Nasıl Yapılır? | İnternetten Para Kazanma Teknikleri

En Yeni Eklenen

post adsense

03 Mayıs 2021

En İyi B-Roll Video Çekimi ve Montaj Nasıl Yapılır?

 B-Roll nedir, b-roll video çekimi sonrası montaj ve kurgu nasıl yapılır öğrenmek için en doğru adrestesiniz. B-roll, genellikle sahnelerden geçiş yapmak veya bir zaman geçişini ifade etmek için kullanılan, ana çekimi tamamlayan çekimler için kullanılan teknik bir terimdir. B-roll, hızlandırılmış çekimden ağır çekimlere, bir videonun önemli olmayan herhangi bir kesimine kadar her şey olabilir.


b-rool video


Bugün size b-roll'unuzun profesyonel görünmesi için bazı ipuçları vereceğiz! Bu, oluşturduğunuz içeriğe gerçek bir değer katacak ve izleyicilerinizi sonuçlar karşısında şaşkına çevirecektir.


B-Roll Çekimlerinizi Çeşitlendirin


B-roll'unuza biraz ilgi katmak ve hikaye anlatmaya yardımcı olmak için çeşitli çekimler kullanın. Yakın çekimler, orta, geniş ve drone çekimleri ve hissettiğiniz diğer çekimler uygun olabilir. Tüm bu çekimler, projenize farklı türde değerler sunacaktır. 


Geniş ve drone çekimleri konumun veya alanın belirlenmesine yardımcı olabilirken, daha yakın çekimler ayrıntıların oluşturulmasına yardımcı olabilir. Ne kadar çok çekim türüne sahip olursanız, daha sonra kurgulamanız sırasında o kadar fazla esnekliğe sahip olursunuz. Kayda devam et!


Vurgu Yapın


B-roll çekerken, nesnelerin arasından çekim yaparak bazı çekimlerinize derinlik katmaya çalışın. 'Kesintisiz çekim' dediğimizde, çekimde katmanlar oluşturmaya yardımcı olması için kameranın önündeki nesneleri kullanmayı kastediyoruz. Örneğin, doğada b-roll çekiyorsanız, bir çalılıktan veya ağaçlıktan ateş edebilirsiniz. Yere inin ve rüzgarda uçuşan uzun çimlerin ARDINDAN b-roll'unuzu yakalayın. Bir direk veya bir kumaş parçası veya herhangi bir şey gerçekten kullanılabilir, bu yüzden deney yapın ve katman eklemenin ilginç yollarını bulun.


Güneşe Doğru Ateş Edin


B-roll için yapabileceğiniz daha ilginç şeylerden biri de güneşe doğru çekim yapmaktır. Bu, diğer tüm çekim ipuçlarının tersine gidiyor gibi görünse de, bu şaka değil. Bir ağacın yapraklarına ateş ederek, b-roll gibi ilginç görünen ışık sızıntılarını bulabilirsiniz. Ayrıca kişi veya hareket ettikçe güneşi (ve ardından mercek parlamalarını) ortaya çıkaran bir bina gibi bir nesne de kullanabilirsiniz. Bu, nesnelerin içinden ateş etmeye benzer, ancak güneşin ve bu ışığın son b-roll çekiminde derinlik sağlayıcısına sızmasına neden olur.


Kameranızla Hareket Edin


Kamera elinizde hareketsiz durmaktansa, çekim yaparken hafifçe hareket etmeye çalışın. Bir nesneye doğru birkaç inç hareket etmek, kaydırıcı tipi bir efekt ekleyecektir veya yan yana hareket ettirebilirsiniz, bu da filme alınmakta olan nesneye bir dolly tipi efekti katacaktır. Bunun yaptığı şey, çekimlerinizin, onu yakalamak için kullanılmış pahalı bir ekipman gibi görünmesini sağlamaktır, ancak gerçekte, bu sizin elde çekiminizdir. Hareket, b-roll'unuza entrika katıyor ve çok daha profesyonel görünmesini sağlıyor. Bu konuda ustalaşmak biraz zaman alabilir, ancak b-roll'unuzu hareket ettirmeye başladığınızda, onsuz nasıl yaşadığınızı asla bilemezsiniz.


Ağır Çekimde Çekim Yapın


B-roll için en iyi ipuçlarından biri, ağır çekimde çekim yapmaktır. Yalnızca 120FPS'de çekim yapmak, 30FPS zaman çizelgesinde her bir çekimin 4 katı uzunluk ve 24FPS için 5x uzunluk ekler. Bunun yaptığı şey, çekimleri yumuşatıyor ve son görünüme gerçekten sinematik bir kalite katıyor. B-roll için bu, sahneler arasında köprü kurmaya ve hikayenizi anlatmaya yardımcı olmak için mükemmeldir. Kameranız bu kadar yüksek kare hızlarına sahip değilse, yine de 60FPS (çoğu kamerada bir standart) kullanabilir ve ardından düzenleme sırasında daha da yavaşlatabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz.

Yorumunuz Site Yönetimi Tarafından Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Alt Adsense