Router Nedir, Nasıl Kullanılır? | İnternetten Para Kazanma Teknikleri

En Yeni Eklenen

post adsense

17 Nisan 2021

Router Nedir, Nasıl Kullanılır?

 Türkçede yönlendirici olarak adlandırılan routerlar, iki ağ arasında güvenli bir şekilde iletişim kurmak için kullanılan donanım cihazlarıdır. Farklı ağlar arasında iletişim sağlayan Routerların, istasyonlar arasında bilgi alışverişine izin veren paketlerin taşınmasında büyük rol oynadığı söylenebilir. Evinizde veya işyerinizde kullandığınız modemlerin aynı zamanda router olduğunu varsayarsak, internette gezinmek için kullanılması gereken halatlara yerel ağınız tarafından sağlanan bir IP adresini atayan güvenli cihazlar olduğunu söyleyebiliriz.

 

router nedir

Routerlar Ne İşe Yarar?

 

İnternet sağlayıcısı tarafından sağlanan İnternet hizmetinin sunucudan evin önüne ve oradan bir kablo ile daireye ve ayrıca kişisel cihazların getirdiği İnternet hizmetlerine bağlamak için kullanmanıza olanak tanır. Yönlendirici görevi gören bu alet kısacası güvenlikten de sorumlu olan bir router, dünyaya açılmanızı sağlayan en önemli ürünlerden biridir.

 

Routerların Çalışma Prensibi Nasıldır?

 

İçinde dahili işlemcisi ve belleği bulunan bu cihazlar elektrik gücüne ihtiyaç duyar. Ana modemden gelen IP adresini kablolu ve kablosuz bağlantı kuran cihazlar için ayrı bir IP adresi oluşturarak daha güvenli ve daha sağlıklı bir bağlantıyı sağlar.

 

Router Kurulumu Nasıldır?

 

Routerlar güç kaynağını kendisi sağlayamadığı için güç giriş kısmını elektrik kaynağına bağlamalıyız. Paylaşacağı internet bağlantısının routera bağlanması için kablolu veyahut kablosuz olarak bağlanması gerekmektedir. Routerdan en üst seviyede verim almak için kablolu internet bağlantısı tavsiye edilmektedir. Güç ve internet girişi sağlandıktan sonra kullanıma hazırdır.

 

Router Kullanımının Avantajları Nelerdir?

 

Router kullanımının birçok avantajı vardır. Bu avantajlar ise şu şekildedir:

 

Tek bir ağın performansını artırır. Örneğin, bir ağda birçok iş istasyonu varsa ve hepsi yaklaşık olarak aynı miktarda ağ trafiği oluşturduğu düşünüldüğü takdirde tüm iş istasyonundan gelen trafik aynı ağda aynı kablo üzerinden iletilir. Bununla birlikte, ağ her biri daha az iş istasyonuna sahip iki alt ağa bölünürse, trafik yükü yarı yarıya azalacaktır. Her ağın kendi sunucusu ve sabit diski olduğu için, ağ kablolama sistemi gerektiren bilgisayar sayısı azalacaktır. Bu da router sayesinde olmaktadır. Ayrıca bir yerde tek modem üzerinden Wİ-Fi bağlantısının yapıldığı bir modemde alanın büyük olması durumunda uzak kullanıcıların sinyal düşüklüğünden kaynaklı internet bağlantısı zayıflayabilir. Bu durumlarda da router kullanmamıza ihtiyaç olabilir. Router güvenlik de sağlar. Sunucu kapatıldığında ağ çökerse veyahut herhangi bir yer arızalanırsa, router hizmetleri ve diğer ağlar etkilenmeyecektir. Router etkilenen ağı ayırdığında, etkilenmeyen ağ, işlem kesintisi ve herhangi bir veri kaybı olmaksızın bağlı kalır.


İşte size en kolay wifi şifresi nasıl değiştirilir öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz.

Yorumunuz Site Yönetimi Tarafından Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Alt Adsense