Baştan Sona YouTube'a Nasıl Video Yüklenir | İnternetten Para Kazanma Teknikleri

En Yeni Eklenen

post adsense

18 Ocak 2021

Baştan Sona YouTube'a Nasıl Video Yüklenir

Bu yazımızda sizlere baştan sona YouTube'a video nasıl yüklenir? Nelere dikkat edilmelidir detayları ile anlatmak istiyorum.


Her ay 1,5 milyardan fazla kullanıcı giriş yapıyor ve YouTube'da video izliyor. YouTube'da kitleniz için videolar oluşturmanın küçük işletmeniz veya sivil toplum kuruluşunuz için çok faydalı bir deneyim olmasının önemli bir nedeni budur.


youtube video nasıl yüklenir


Bir diğeri ise ilham veren, eğiten veya eğlendiren videolar paylaşarak güzel bir kanal oluşturabilir ve daha fazla insanın işletmeniz hakkında konuşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak YouTube'u kendi yararınıza kullanmaya başlamadan önce temel bilgileri öğrenmeniz gerekir.


Bu yazıda, YouTube'a video yüklemek için izlemeniz gereken adımlarda size rehberlik edecek ve YouTube'un sunduğu bazı değerli özellikleri size tanıtacağız.


Yeni Başlayanlar için Youtube Başlangıç Serisi 1


Youtube sitesine video yüklemek için ilk adım YouTube'a üye giriş yapmaktır. Bunu yapmak için, halihazırda yoksa bir Google hesabı oluşturmanız gerekecektir. Google hesabınız YouTube, Google My Business, Gmail ve diğer tüm YouTube platformları için kullanılabilir.


Dosya Seçimi

YouTube'da oturum açtıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesine yakın bir yerde bulunan yükle oku düğmesini seçin. Oradan Yükleme sayfasına yönlendirileceksiniz.


Gizlilik ayarları

YouTube kanalınızda farklı video türlerinin farklı gizlilik türleri olmalıdır.


Herkese açık olmasını veya kanalınızda görünür olmasını istemediğiniz videoları yüklemeden önce gizliliği ayarlamak önemlidir.


Her bir gizlilik ayarının ne anlama geldiğinin bir dökümü:


  • Genel: Videonuzu herkes görebilir, önerilen bir video olarak görünebilir ve kanalınızın Videolar bölümünde listelenir. Eğitmek, sosyal medyada bağlılık yaratmak, markanızı tanıtmak veya izleyicilerinize işinize veya topluluğunuza içeriden bir bakış sağlamak için paylaştığınız videolar en iyi Genel ortam tarafından sunulur.
  • Liste Dışı: Bu, yalnızca videonun bağlantısı olan kişilerin videoyu izleyebileceği anlamına gelir. Birisi YouTube kanalınızın video bölümünü tıkladığında, video keşfedilemez. Listelenmemiş videolar, YouTube önerilen görünümlerinde veya YouTube arama sonuçlarında görünmez. Listelenmemiş gizlilik ayarını kullanmak, belirli videoları yalnızca ilgili bulacak kişilerle paylaşmanıza olanak tanır.
  • Gizli: Gizli ayarı olan videolar yalnızca siz ve videoyu görmeyi seçtiğiniz kullanıcılar tarafından görülebilir. Özel videolar kanalınızda görünmez ve tüm kullanıcılar tarafından keşfedilemez.
  • Planlandı: Bu gizlilik ayarı, videoyu kanalınıza yükler ancak yükleme sırasında seçtiğiniz tarih ve saate kadar videonun herkes tarafından görülmemesini sağlar. Bu ayar, her videoyu ayrı ayrı yüklemenize gerek kalmadan bir video kampanyası veya dizi planlamanıza olanak tanır.
  • Gizliliğinizi seçtikten sonra, büyük ok düğmesini tıklayın ve dosyalarınızdan yüklemek istediğiniz videoyu seçin veya dosyayı sürükleyip bırakın.


İpucu: HD videolar, kanalınız için en iyisidir. 1920 × 1080 veya 1280 × 720 boyutlarında bir video yüklemek istiyorsunuz. Keskin, net bir videoya sahip olmak, insanlara profesyonel olduğunuz ve içeriğinizin ciddiye alınması gerektiği izlenimini verir.


Yükleniyor

Video, kanalınıza yüklenirken ilerleme durumunu bir durum çubuğunda görebilirsiniz. Video yüklendikten sonra işlenmelidir. Bunun ilerlemesini durum çubuğunda da görebilirsiniz.


Başlık, Açıklama ve Etiketler

Başlığınız, videonuz hakkında vereceğiniz en önemli bilgi parçasıdır.


Videonuzun başlığının alakalı olduğundan emin olmak istersiniz ve insanların neleri arayabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Başlığın belirsiz veya birisinin videonuzun ne hakkında olduğunu anlamasının zor olmasını istemezsiniz.


Başlık, videonuzu arama sonuçları sayfasında sıralarken Google'ın en çok değer verdiği şeydir.


Videolarınıza açıklama ve etiket eklemek de önemlidir. Açıklamanıza, videonuzun arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak anahtar kelimeler eklemek istiyorsunuz. Açıklamanızda YouTube'a ne kadar alakalı bilgi sağlayabilirseniz, onu o kadar iyi sıralayabilirler.


İpucu: Videonuz yüklenirken, gizliliğiniz Genel olarak ayarlanmışsa, yükleme tamamlandığında videonuzu bu ağlarda otomatik olarak paylaşmak için Facebook ve Twitter düğmelerini işaretleyebilirsiniz.


Küçük resimler

YouTube, sizin için üç küçük resim seçeneği oluşturur. Küçük resim; kanalınızda, oynatma listelerinde, önerilen video önizlemelerinde ve ayrıca videonuzun gömülü olduğu her yerde görülecektir.


YouTube tarafından oluşturulan seçeneklerden hiçbirini beğenmezseniz, kullanmak için kendi resminizi oluşturabilirsiniz. Bu görüntüler için önerilen boyut 1280 × 720 pikseldir . Küçük resminizle yaratıcı olun; videonuzun ne hakkında olduğunu aktarmalı ve profesyonel görünmelidir.


Özel bir küçük resim yüklemek için "Özel küçük resim" düğmesini tıklayın.


Videonuzun YouTube'daki Sayfası

Artık videonuzu yüklediğinize göre, özel YouTube sayfasına gidebilirsiniz. Videonuzun artık kullanıcıların videonuzu beğenebileceği, yorumlayabileceği ve paylaşabileceği kendi URL'si var.


Video sayfasından ayrıca ayarlara, geliştirmelere, sese, ek açıklamalara ve altyazılara erişebilirsiniz. Ayrıca bu sayfadan video analizini görüntüleyebilir veya kanal video yöneticinize gidebilirsiniz.


Bu sayfa aynı zamanda sosyal paylaşım için bir sıçrama işlevi görür (on üç platformda). Videonuzu yerleştirmek için kod ve videoyu doğrudan video sayfasından birine e-posta ile gönderme seçeneği sağlar.


YouTube'a başarıyla bir video yüklediniz! Şimdi ne olacak?

Videonuzdan en iyi şekilde yararlanmak için ek açıklamalar eklemek, kullanıcıları kanalınıza abone olmaya teşvik etmek, Google hesabınızı YouTube kanalınıza bağlamak ve daha fazlası gibi yapabileceğiniz birkaç şey vardır.


Ayrıca, hedef kitlenizin en çok ne tür içeriğe tepki verdiğini öğrenmek için videolarınızın her birine ilişkin analitiğe dalmak isteyeceksiniz. YouTube'da oluşturdukları sayılardan kitleniz hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.


Unutmayın, YouTube bir sosyal kanaldır ve videolarınız bunu yansıtmalıdır. İnsanları, onlara YouTube'da satış yapmaya çalışarak küçük işletmenizden veya kâr amacı gütmeyen kuruluşunuzdan korkutmayın. Bunun yerine, onlara daha fazlası için geri gelmek istemelerini sağlayacak ilgi çekici içerik sağlayın!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz.

Yorumunuz Site Yönetimi Tarafından Kontrol Edildikten Sonra Yayınlanacaktır.

Alt Adsense